PROPOZYCJE ZABAW DLA GR I - 22 - 26 marca 2021

Praca zdalna,  grupa I „KRASNOLUDKI”

Poniedziałek 22.03.2021     Temat:  Witamy Wiosnę !

W dniu dzisiejszym będąc w przedszkolu witalibyśmy Wiosnę! Dzieci przygotowywały się do tego i zrobiły piękne gaiki. Nauczyliśmy się również piosenek o odchodzącej zimie i nadchodzącej wiośnie. Przez najbliższy tydzień nie zobaczymy się w przedszkolu, więc zapraszam rodziców do zainicjowania zabawy w „poszukiwanie Wiosny” w domu. Potrzebne będzie małe pudełko, a w nim cztery koperty oznaczone kropkami z zadaniami do wykonania (jedna kropka, dwie kropki, trzy kropki, cztery kropki narysowane na kopertach by dziecko łatwo mogło samo policzyć).

Witam Was serdecznie, Moje Drogie Przedszkolaki z grupy Krasnoludków!

Mimo, iż nie widzimy się dziś w przedszkolu chciałabym zaprosić Was do wspólnej zabawy. Chcecie?
Bardzo tęsknię za zieloną Wiosną… Ale gdzie ona się ukryła?
Wiem, że jesteście świetnymi detektywami, którzy uwielbiają wyzwania, dlatego pomyślałam, że może pomożecie mi odkryć kryjówkę Wiosny? Podobno, żeby do niej dotrzeć, trzeba pokonać bardzo długą drogę pełną trudnych przeszkód. Czy pomożecie mi odnaleźć Wiosnę? Poszukajcie zatem koperty na której jest jedna kropka i zaczynamy!

Koperta 1:

Drogie dzieci – zadanie pierwsze, aby pomóc wiośnie odnaleźć się po zimie należy odgadnąć zagadki, które dla Was przygotowałam. Dzięki temu poznamy oznaki pani Wiosny. Powodzenia!

Myszek nie łowią

ptaszków nie jedzą

te szare kotki - co na drzewach siedzą.   (bazie)

W czerwonych butach

po łące chodzi,

Czasem przystanie na jednej nodze

Lubi żabki na śniadanie

O kim mówię dzieci o….(bocianie)

Chłopiec chwycił się za głowę,

gdy zobaczył w śniegu kwiaty kolorowe.

Fioletowo zakwitamy,

z pierwszym wiosennym słonkiem się witamy(krokus)

Jeszcze śpi wszystko, co żyje,

jeszcze nic nie rośnie, a on śmiało śnieg przebija,

opowie nam o wiośnie”(przebiśnieg)

Koperta 2:

„Dobre i złe nowiny” – zabawa mimiczna.

• . Mam nadzieję, że pójdzie Wam równie dobrze jak w poprzednim zadaniu!

(Rodzic może odczytywać w dowolnej kolejnościprzeplatając dobre i złe nowiny – dziecko reaguje odpowiednią miną.)

Dobre nowiny:

W ogrodzie zakwitły przebiśniegi.

Ptaki szukają patyczków na gniazda.

Na drzewach widać młode listki.

Z ciepłych krajów wracają jaskółki i bociany.

Na wierzbie pojawiły się bazie.

W lesie urodziły się małe sarenki.

Złe nowiny:

Dzieci podeptały młodą trawkę.

Bury kot zniszczył wróbelkom gniazdo.

W nocy był mróz i zmarzły młode listki.

Ktoś złamał gałęzie drzew.

Ktoś zerwał w parku przebiśniegi.

Stary kasztanowiec nie wypuścił liści – może jest chory…

Koperta 3:

Kochani!

Czas trochę rozruszać swoje ciała! Wstajemy i pobawmy się w ulubioną Waszą zabawę „wiosenne roztopy”, tylko nie zapomnijcie śpiewać i pokazywać razem ze mną!

Teraz to już wiosna z pewnością przyjdzie kiedy zobaczy jak na nią czekamy! Powodzenia!

Koperta 4:

Kochani!

Jestem z was dumna! Świetnie sobie poradziliście z zadaniami! Wiosna już idzie… ale ostatnia prośba. Zaproście kogoś z domowników do zrobienia saneczek i jadąc saneczkami zaśpiewajcie jeszcze piosenkę dla Zimy, by i ona wsiadła na saneczki i odjechała za górkę za las. Miłej zabawy!

Wtorek 23.03.2021     Temat:  Oznaki Wiosny.

Zwiastuny Wiosny :   https://www.youtube.com/watch?v=0J8-ca6vK_k

Czy wiesz jakie są oznaki zbliżającej się wiosny? - rozmowa z Rodzicami
- pojawiają się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, zawilce, przylaszczki)
- pojawiają się pączki na drzewach i krzewach
- przylatują pierwsze ptaki (skowronki, bociany, żurawie)
- wydłuża się dzień
- zwierzęta budzą się ze snu zimowego (niedźwiedź, żaba)
- pojawiają się pierwsze owady (biedronki, motyle)

Zabawa ruchowa „Taniec kwiatów” – do muzyki Vivaldiego dzieci „kwiatuszki” początkowo śpią w nasionku, następnie powoli rozwijają się, podnoszą do góry, kiedy muzyka staje się trochę żywsza „kwiatuszki” całkiem rozwinięte rozpoczynają swój wiosenny taniec.

Środa   24.03.2021     Temat:  Bociany.

• Zapraszam wszystkich małych miłośników przyrody do studia Krasnala Tadzia, który zaprosił Bociana, by przeprowadzić z nim wywiad. Dzięki pełnej humoru fabule dzieci poznają bocianie zwyczaje oraz relację z podróży do ciepłych krajów.

• Zabawa ruchowa kształtująca koordynację całego ciała  „Naśladujemy bociana na łące” – ćwiczenie wspomagające sprawność fizyczną i rozwijające współpracę ręki i oka. Chodzimy jak bociany. Bocian się rozgląda – krążenie szyją. Stajemy na jednej nodze jak bocian, zmiana nogi, spacerujemy po łące.

Czwartek 25.03.2021      Temat:  Kolorowe rytmy.

• Dyktando rysunkowe : „Obrazek dla wiosny”.

Dziecko otrzymuje kartkę z konturem domku na dole kartki oraz ołówek lub kredkę. Rodzic dyktuje, co i gdzie należy narysować na kartce.

Instrukcja:

1. na dole kartki jest domek, dorysuj okno i drzwi

2. obok domu narysuj drzewo i trawę

3. nad domkiem narysuj słońce

4. pokoloruj rysunek dla wiosny.

Dzieci po wykonaniu zadania kolorują obrazki dla wiosny.

Piątek  26.03.2021     Temat:  Chodzimy jak zwierzęta.

• „Chodzimy jak zwierzęta” – zapraszam na zabawy gimnastyczne z piosenką   https://youtu.be/KKEtZmPxlQ4
  • Znajdź w domu 5 zabawek, przelicz razem z mamą lub z tatą. Zagraj z rodzicem w grę „Co zniknęło ?”.

Ustaw 5 zabawek lub przedmiotów na stoliku, zamknij oczy, w tym czasie rodzic zabiera jedną z zabawek, otwórz oczy i powiedz co zniknęło.

Możecie urozmaicić i utrudnić zabawę zamieniając zabawki miejscami „Które zabawki zamieniły się miejscami ?”

Miłej zabawy!